flow
02 فروردین 1402 - 18:28

بیابان لوت، ریگ یلان میزبان مسافران در قلب کویر ایران+ تصاویر

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی با بیان اینکه بیابان لوت یکی از پنج اثر ثبت شده جهانی در خراسان جنوبی است که با استان‌های کویری همسایه، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است گفت: این منطقه آماده بازدید گردشگران داخلی وخارجی است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از نهبندان، زهرا رضایی ملکوتی امروز در بازدید روستای گردشگری دهسلم اظهار داشت:از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 350 هزار گردشگر از روستای دهسلم، ریگ یلان و بیابان لوت بازدید کرده‌اند.

وی گفت: بیابان لوت یکی از پنج اثر ثبت شده جهانی در خراسان جنوبی است که با استان‌های کویری همسایه، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی  بیان کرد: از ابتدای اسفندماه سال جاری بازدیدهای نوروزی از بیابان لوت، ریگ یلان و روستای زیبای دهسلم که در نزدیکی ریگ یلان قرار دارد، آغاز شده است.

رضایی ملکوتی با اشاره به اینکه ساماندهی پایگاه بیابان لوت، نظافت و آماده‌سازی روستای دهسلم و… را برای ایام نوروز انجام داده‌ایم، ادامه داد: در روستای دهسلم راهنمای گردشگری محلی قرار داده‌ایم که اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را در اختیار مسافران قرار دهد.

وی  بیان کرد: تلاش ما بر این است که باوجود راهنمایان گردشگری در منطقه، مسافران و گردشگران نوروزی در کویرنورودی ها با مشکلی روبه‌رو نشوند.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه بوم‌گردی‌هایی نیز در روستای دهسلم وجود دارد که می‌تواند انتخاب مناسبی برای اقامت در روستای زیبای کویری باشد، اظهار کرد: نخلستان‌های در حاشیه کویر و در روستای دهسلم صحنه‌های زیبایی را خلق کرده است که موردعلاقه بسیاری از گردشگران است.

رضایی ملکوتی بابیان اینکه در روستا یک بازارچه صنایع‌دستی و سوغات نیز برپا شده است، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 350 هزار گردشگر از روستای دهسلم، ریگ یلان و بیابان لوت بازدید کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: نه‌تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از غیر ایرانیان بازدید از بیابان لوت و روستاهای حاشیه‌ای آن چون دهسلم بسیار جذاب بوده است و در سال‌های قبل از کرونا گردشگران بسیاری از کشورهای های مختلف چون آلمان، چین و… از این منطقه بازدید کرده‌اند.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی گفت: امیدواریم با کاهش شیوع کرونا و … علاوه بر ایرانیان عزیز شاهد بازدید گردشگران کشورهای مختلف از این اثر ثبت شده جهانی باشیم.

بیابان لوت در جنوب شرق ایران به عنوان نخستین اثر طبیعی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این بیابان در جنوب شرقی ایران، در شرق کوه های مرکزی و رشته کوه های زاگرس، در میان سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان گسترده شده است.

از ویژگی های منحصر به فرد بیابان لوت در استان خراسان جنوبی وجود بلندترین تپه های ماسه ای ( ریگ یلان) است . ریگ یلان با مساحت بیش از 65 هزار کیلومتر مربع در شرق لوت، تجمع عظیمی از انواع ساخت های ماسه بادی است که با چشم اندازی زیبا خودنمایی می کند.

به جز این مورد پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند، کلوت ها ( یاردانگ ها)، نبکاها، رودخانه شور، گندم بریان، هامادا( دشت ریگی) و … از جاذبه های شگفت انگیز بیابان لوت هستند.

اصطلاحات جغرافیایی متنوعی از جمله بیابان و کویر به این پدیده پهناور طبیعی نسبت داده شده است. بیابان واژه ای بوم شناسی و اقلیمی است و به مکانی با پوشش گیاهی، جانوری و میزان بارندگی کم اطلاق می شود اما کویر به پست ترین نقاط داخلی مناطق بیابانی گفته می شود، جایی که میزان نمک در آن بسیار زیاد است.

میراث جهانی بیابان لوت در وحله اول از یاردانگ‌های بیابان لوت (کلوت)، ریگ یلان یا ارگ یلان هامادای بخش میانی و نبکاها تشکیل شده است که مجموع بیابان لوت را تشکیل می دهد، اما عوارض دیگری هم در این مجموعه وجود دارد که اجزاء دیگر بیابان لوت را تشکیل می دهند.

بطور کلی اجزاء تشکیل دهنده بیابان لوت شامل یاردانگ در بخش غربی، ریگ یلان در بخش شرقی، هامادای بخش میانی و نبکاها در حاشیه بخش غربی می باشد.

اجزاء دیگر این بیابان شامل رودخانه شور، منطقه گندم بریان و شورگز هامون می باشند. قرار گرفتن در منطقه فوق العاده خشک، وجود بادهای قوی، وجود رسوبات دریاچه ای برای تشکیل یاردانگ ها و فراهم بودن رسوبات ریزدانه همه شرایطی را ایجاد کرده‌اند تا لندفرم‌های متنوع بیابان لوت شکل بگیرند.

بادهای شدید با جهات شمال غرب به جنوب شرق در بخش غربی که کلوت‌ها استقرار دارند و همچنین بادهای ، یک جهته، چند جهته و همگرا در بخش شرقی که ریگ یلان استقرار دارد موجب شکل گیری عوارض بسیار زیبا و متنوعی شده است. تنوع عوارض ماسه‌ای در این منطقه بسیار زیاد بوده و تفاوت فرایندهای موثر بر شکل گیری آنها را نمایش می دهد.

در تقسیمات مورفوتکتونیکی ایران چاله لوت به عنوان یک بلوک ساختمانی نام برده شده است. این بلوک ناحیه‌ای است پست که در مشرق توسط گسلی موسوم به خاش- نهبندان و در مغرب به وسیله گسل نایبند محدود شده است.

از نظر ساختمانی چاله لوت به شکل یک دشت ساختمانی وسیع است که در اواخر دوران سوم شکل گرفته است. این دشت سپس تحت تاثیر اقلیم های متفاوت به شکل بیابان کنونی در آمده است.

دشت لوت چاله‌ای است که از نظر ارتفاعی نامتقارن بوده و جهت آن شمالی- جنوبی است. در داخل آن به طور پراکنده چاله‌های مستقل کوچک‌تری وجود دارد که حوضه انتهایی آب‌های روان هستند. بطور کلی حوضه لوت بسیار وسیع تر از بیابان لوت است که برای ثبت در میراث جهانی در نظر گرفته شده است.

در واقع از یک دیدگاه، با توجه به شکل ناهمواری و پراکندگی عوارض جغرافیایی می‌توان آن را به طور طبیعی به سه واحد کوچک‌تر یعنی لوت شمالی، لوت مرکزی و لوت جنوبی یا لوت زنگی احمد تقسیم بندی نمود.

انتهای پیام/250/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1104907